Dziękczynienie za Plony 2021

Święto Dziękczynienia za Plony, popularnie zwane Dożynkami, to okazja do podziękowania Panu Bogu i ludziom za chleb i wszelkie płody ziemi, za ciężką pracę rolników i hodowców oraz prośba o dalsze błogosławieństwo dla nich.

Jak co roku wszystkie wioski przygotowują dożynkowe kosze lub wieńce i procesjonalnie wprowadzają je do kościoła parafialnego. W tym roku uroczystej Mszy świętej przewodniczył ks. Przemysław Śliwiński CP – pasjonista, proboszcz parafii św. Mateusza Apostoła w Warszawie-Białołęce, jeszcze nie tak dawno pracujący w pobliskim Przasnyszu.

Po liturgii odbyło się posadzenie drzewka poświęconego przez papieża Franciszka, które jest darem Nadleśnictwa Przasnysz. Posadzenia dokonali państwo Mączyński – parafianie zatrudnieni w nadleśnictwie. Następnie przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Krzynowłogi Małej przeszliśmy na teren festynu. Były przemówienia przedstawicieli gmin i powiatu, Narodowe Czytanie (w tym roku „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej), występ Orkiestry oraz zespołu „OwocUkorzenia” z diecezji kieleckiej. Dla dzieci były przygotowane animacje i dmuchańce, a dorośli mogą odpocząć i porozmawiać przy grillu i dobrym ciastku.

Bóg zapłać wszystkim sponsorom i osobom zaangażowanym w przygotowanie dożynek.