Rekolekcje małżeńskie 2021

W dniach 27-29 sierpnia 2021 r. odbyły się rekolekcje dla małżeństw i rodzin pt. „I żyli długo i szczęśliwie”. W rekolekcjach wzięło udział ponad 40 osób.

Każde rekolekcje dla rodzin składają się z cyklu katechez będących połączeniem teologii i psychologii rodziny, wspólnej modlitwy, odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, integracji i odpoczynku na łonie tutejszej przyrody. Katechezy są oparte na ponad 30-letnim doświadczeniu duszpasterstwa rodzin ks. Sławomira. Mówione są dynamicznym, obrazowym, prostym językiem, okraszone anegdotami i zagadkami, nawiązują do praktyki życia codziennego. W czasie rekolekcji są dynamiki pozwalające każdemu małżeństwu bardzo osobiście odnieść się do własnej sytuacji życiowej. W razie potrzeby można też skorzystać z poradnictwa indywidualnego.

Tytuł rekolekcji kojarzy się nam z dzieciństwem i bajkami opowiadanymi przez mamusię albo babcię. Każda bajka niosła dziecku przesłanie nadziei, kończąc się słowami: „I żyli długo i szczęśliwie„. To przesłanie nadziei, które ożywiało nasze dziecięce marzenia, chcemy dać Wam dzisiaj, gdy już jesteście dorośli, przeżyliście wspólnie ileś lat i macie świadomość, że miłość sporo kosztuje.

Starsi powiedzą, że małżeństwo to wcale nie jest bajka. Inni powiedzą, że miłość mija, a zostaje rutyna. Nie musi jednak tak być! Nawet jeśli „motylki w brzuchu” po paru latach znikają, to jednak miłość nie umiera. Ona po prostu dojrzewa i przechodzi w kolejne etapy, gdzie jest bliskość i silna wola bycia razem na dobre i na złe. Dalej może być już tylko lepiej! Trzeba jednak podjąć decyzję: chcę pracować nad swoim małżeństwem, nie odpuszczam, nie załamuję się, dobieram najwłaściwsze środki naturalne i nadprzyrodzone. Miłość jest jak kwiat – jeśli o niej zapomnimy, zaniedbamy ją, uschnie, a jeśli będziemy ją pielęgnować, będzie cieszyć oczy wszystkich, którzy są w domu.

Prowadzący: Ksiądz Sławomir Wądołek – kapłan diecezji płockiej. Doświadczony duszpasterz rodzin i małżeństw, który praktycznego podejścia do małżeństwa uczył się m.in. w kręgach Domowego Kościoła, Chemin Neuf czy Drogi Neokatechumenalnej. W tych grupach poznał on różnorodne metody i sposoby prowadzenia formacji, wyciągając z nich to, co najlepsze. Założył Formację Rodzin przy Odnowie w Duchu Świętym, którą przez wiele lat prowadził i w której opracował kilkanaście autorskich rekolekcji. Dodatkowo przez wiele lat ks. Sławomir zajmował się tematyką uzdrowienia zranień, uzdrowienia wewnętrznego, szczególnie w relacji do rodziców i współmałżonka.

Miejsce: Skierkowizna. Niewielka, acz bardzo urokliwa i spokojna wieś na trasie Warszawa-Szczytno ok. 15 kilometrów za Przasnyszem. Uroki miejscowej przyrody sprzyjają małżeńskim randkom, wyciszeniu i owocnej refleksji.