Rekolekcje małżeńskie 2021

Zachęcam do wzięcia udziału w rekolekcjach małżeńskich, które odbędą się w ostatni weekend sierpnia na terenie parafii Skierkowizna. Na początek kilka szczegółów technicznych.

Czas rekolekcji: 27-29 sierpnia 2021. Rozpoczynamy w piątek w godzinach popołudniowych, a kończymy w niedzielę obiadem. Chcę wyraźnie zaznaczyć, że na rekolekcje trzeba sobie zarezerwować cały weekend! Rekolekcje tzw. „zamknięte” to coś innego niż rekolekcje parafialne, gdzie dojeżdża się na jedną Mszę świętą. Tu trzeba dać więcej czasu. Planując udział, weźmy tę kwestię pod uwagę.

Koszt: Prosimy o pokrycie kosztów wyżywienia w formie przedpłaty w wysokości 40 zł/osoba albo 80 zł/para. Pod koniec rekolekcji będzie możliwość złożenia dobrowolnej ofiary na cele ewangelizacyjne parafii. Jeśli dla kogoś pieniądze są znaczną przeszkodą, prosimy o kontakt.

Jeśli małżeństwo zrezygnuje z rekolekcji po 15 sierpnia, wpłata nie będzie zwracana! W sytuacji odwołania rekolekcji przez organizatora wpłaty zostaną w całości zwrócone. Wpłaty można dokonać przelewem na konto parafii Skierkowizna lub osobiście przy zapisie.

NUMER KONTA: PKO S.A. nr 46 1240 5295 1111 0010 4767 6232 – tytułem: „imię i nazwisko, rekolekcje małżeńskie 2021

Noclegi: Jako parafia nie mamy zaplecza noclegowego, jednak osoby z dalszych stron mogą skorzystać z noclegów m.in. w Zajeździe Sebory (uwaga – nie pośredniczymy w rezerwacji). Zajazd znajduje się na terenie parafii ok. 7 km od kościoła. Z poprzednich lat wiemy, że osoby tam nocujące były bardzo zadowolone z wyboru miejsca. Koszt ewentualnego noclegu nie wlicza się w koszt rekolekcji.

Posiłki: Zapewniamy kolację w piątek i sobotę, śniadanie dla chętnych w sobotę i niedzielę oraz obiad w sobotę i niedzielę. Będzie również dostępny w przerwach bufet z kawą, herbatą, napojami, ciastkami, przekąskami.

Opieka nad dziećmi: W tym momencie nie przewidujemy opieki nad dziećmi. Jeśli jednak małżeństwo nie będzie w stanie znaleźć opieki dla dziecka w miejscu zamieszkania, prosimy o kontakt. Jeśli będzie więcej chętnych, postaramy się coś zorganizować w Skierkowiźnie.

Prowadzący: Ksiądz Sławomir Wądołek – kapłan diecezji płockiej. Doświadczony duszpasterz rodzin i małżeństw, który praktycznego podejścia do małżeństwa uczył się m.in. w kręgach Domowego Kościoła, Chemin Neuf czy Drogi Neokatechumenalnej. W tych grupach poznał on różnorodne metody i sposoby prowadzenia formacji, wyciągając z nich to, co najlepsze. Założył Formację Rodzin przy Odnowie w Duchu Świętym, którą przez wiele lat prowadził i w której opracował kilkanaście autorskich rekolekcji. Dodatkowo przez wiele lat ks. Sławomir zajmował się tematyką uzdrowienia zranień, uzdrowienia wewnętrznego, szczególnie w relacji do rodziców i współmałżonka.

Miejsce: Skierkowizna. Niewielka, acz bardzo urokliwa i spokojna wieś na trasie Warszawa-Szczytno ok. 15 kilometrów za Przasnyszem. Uroki miejscowej przyrody sprzyjają małżeńskim randkom, wyciszeniu i owocnej refleksji.

Program: Dokładny program podany będzie uczestnikom już na miejscu. Zaplanowane są katechezy, dialog małżeński, Msza święta, integracja, dynamiki, modlitwa, a także trochę czasu na korzystanie z piękna tutejszej przyrody. Katechezy są oparte na ponad 30-letnim doświadczeniu duszpasterstwa rodzin ks. Sławomira. Mówione są dynamicznym, obrazowym, prostym językiem, okraszone anegdotami i zagadkami, nawiązuje do praktyki życia codziennego. W czasie rekolekcji są dynamiki pozwalające każdemu małżeństwu bardzo osobiście odnieść się do własnej sytuacji życiowej. W razie potrzeby można też skorzystać z poradnictwa indywidualnego.

W sposób szczególny zachęcamy do udziału w rekolekcjach osoby, które były już na „Przepisie na szczęśliwe małżeństwo„. Osoby nowe będą mogły uzupełnić tamte treści przez zakup płyty CD.

Temat: Tytuł rekolekcji kojarzy się nam z dzieciństwem i bajkami opowiadanymi przez mamusię albo babcię. Każda bajka niosła dziecku przesłanie nadziei, kończąc się słowami: „I żyli długo i szczęśliwie„. To przesłanie nadziei, które ożywiało nasze dziecięce marzenia, chcemy dać Wam dzisiaj, gdy już jesteście dorośli, przeżyliście wspólnie ileś lat i macie świadomość, że miłość sporo kosztuje.

Starsi powiedzą, że małżeństwo to wcale nie jest bajka. Inni powiedzą, że miłość mija, a zostaje rutyna. Nie musi jednak tak być! Nawet jeśli „motylki w brzuchu” po paru latach znikają, to jednak miłość nie umiera. Ona po prostu dojrzewa i przechodzi w kolejne etapy, gdzie jest bliskość i silna wola bycia razem na dobre i na złe. Dalej może być już tylko lepiej! Trzeba jednak podjąć decyzję: chcę pracować nad swoim małżeństwem, nie odpuszczam, nie załamuję się, dobieram najwłaściwsze środki naturalne i nadprzyrodzone. Miłość jest jak kwiat – jeśli o niej zapomnimy, zaniedbamy ją, uschnie, a jeśli będziemy ją pielęgnować, będzie cieszyć oczy wszystkich, którzy są w domu.

Na rekolekcjach przyjrzymy się poszczególnym etapom miłości, zastanawiając się nad tym, jak w danym momencie najlepiej zadbać o relację małżeńską. Pokażemy drogę do przełamania negatywnych schematów i zastępowania ich pozytywnymi nawykami. Podejmiemy również temat „Moja historia” . Każdy ma bowiem szansę na piękne, szczęśliwe małżeństwo, także osoby, które w dzieciństwie nie poznały rodzinnego szczęścia. Ewentualne pytania lub problemy można będzie poruszyć na indywidualnej rozmowie z kapłanem. Naszym głównym celem będzie odpowiedź na pytania: Jak w dzisiejszym świecie żyć długo i szczęśliwie? Jak uzdrowić małżeństwo? Jak sprawić, aby miłość przetrwała każdą burzę?

Dla kogo? Dla wszystkich, którzy pragną, aby ich małżeństwo rozwijało się i chcą cieszyć się miłością na co dzień. Dla tych, którzy pragną odbudować lub ożywić więź małżeńską. Dla młodych, którzy dopiero uczą się życia we dwoje oraz dla tych sporo starszych, którzy pragną poczuć się znowu zakochani i młodzi. Jesteśmy otwarci również na małżeństwa niesakramentalne, które również mogą wiele skorzystać z treści dotyczących psychologii rodziny, sztuki komunikacji czy uzdrowienia zranień.

Czy może w rekolekcjach uczestniczyć tylko jedna „połówka”? U nas tak. Jesteśmy otwarci na małżeństwa w kryzysie tam, gdzie druga osoba nie ma dobrej woli ku odbudowie rodziny. Także im chcemy świadczyć pomoc duchową i wsparcie.

Zapisy: Na rekolekcjach zamkniętych obowiązują zapisy. Zapisać się można najpóźniej do 20 sierpnia na kilka sposobów.

1/ Osobiście u ks. Sławomira – przede wszystkim parafianie ze Skierkowizny i członkowie Wspólnoty „Strumienie Nadziei”.

2/ Wysyłając zgłoszenie na adres: skierkowizna [at] onet.pl z podaniem danych osobowych: imiona i nazwisko pary, miejscowość, staż, ewentualnie informację o związku niesakramentalnym, o konieczności opieki nad dziećmi, o diecie – do wyłącznej wiedzy organizatora.

3/ Wysyłając zgłoszenie za pośrednictwem wiadomości prywatnej na Facebooku – przez profil ks. Sławomira Wądołka lub parafii św. Andrzeja Boboli w Skierkowiźnie.

4/ Osoby, które nie korzystają z internetu, mogą wysłać zgłoszenie smsem na nr telefonu: 515-687-829.

Dodaj komentarz

Nie możesz skopiować treści tej strony.