Msza święta z modlitwą o uzdrowienie

W listopadzie 2017 po raz pierwszy w Skierkowiźnie została odprawiona Msza święta z modlitwą o uzdrowienie. Była ona związana z peregrynacją Figury św. Michała Archanioła. Od tamtej pory jest odprawiana regularnie co miesiąc – w trzecie soboty miesiąca.

Zazwyczaj modlitwę prowadzi ks. Sławomir Wądołek – były koordynator wspólnot charyzmatycznych. Jednak czasami (głównie przy rekolekcjach) modlitwę o uzdrowienie prowadzi inny zaproszony kapłan.

W naszej parafii każda Msza święta z modlitwą o uzdrowienie ma swój indywidualny temat i konkretną intencję. Wyjątkowo w 2020 r. uczestnicy Mszy świętych z modlitwą o uzdrowienie przeżywają rekolekcje „Uzdrowienia Zranień”. Aktualny temat zawsze można poznać minimum tydzień przed Mszą świętą na stronie parafii albo profilu na Facebooku.

KILKA INFORMACJI DLA OSÓB, KTÓRE NIE SPOTKAŁY SIĘ WCZEŚNIEJ Z MODLITWĄ CHARYZMATYCZNĄ

Na początku musimy przypomnieć sobie, że Jezus Chrystus jest obecny na każdej Eucharystii tak samo. W każdym kościele chce udzielać nam Swoich łask. Jego Miłosierdzie nie jest niczym ograniczone.

Msza święta z modlitwą o uzdrowienie jest bardziej rozbudowana. Zawsze głoszone jest na niej nauczanie poświęcone tematyce uzdrowienia, nadziei, które dotyka realnych problemów, z jakimi zmagają się ludzie. Oprawę muzyczną zapewnia miejscowy zespół. Po Mszy św. jest dodatkowy czas na spotkanie się z Chrystusem w modlitwie osobistej. Adorujemy Najświętszy Sakrament, a od ołtarza kapłan prowadzi kierunek modlitwy, zachęcając do zaufania i zawierzenia się Bogu. Skutkiem tego jest fakt, że Msza święta z modlitwą o uzdrowienie trwa około 2 godzin + spowiedź dla chętnych od godz. 18.00.

Inne formy modlitwy, jakie można spotkać tylko przy Mszach świętych z modlitwą o uzdrowienie (u nas NIE na każdej Mszy):

  1. Indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem – kapłan przechodzi między ludźmi z Jezusem ukrytym w monstrancji, błogosławiąc ich; jest to czas cichej modlitwy i uwielbienia.
  2. Modlitwa wstawiennicza z nałożeniem rąk – jest to forma indywidualnego błogosławieństwa kapłańskiego i wyproszenia łask potrzebnych konkretnej osobie.
  3. Sakramentalia – KKK 1667 tłumaczy, że „są to znaki święte, które z pewnym podobieństwem do sakramentów oznaczają skutki, przede wszystkim duchowe, a osiągają je przez modlitwę Kościoła. Przygotowują one ludzi do przyjęcia głównego skutku sakramentów i uświęcają różne okoliczności życia”

Specyficznym rysem Mszy świętych o uzdrowienie w Skierkowiźnie jest to, że prawie każda ma swojego patrona / wstawiennika. Jest to coś więcej niż symbol. Traktujemy to jako możliwość poznania bogactwa Kościoła, jakim są Jego święci i ich życie. Inspirujemy się ich drogą do Boga, radzeniem sobie z trudami i pokusami oraz ich nauczaniem. Święci są dla nas wzorem nadziei i zaufania Bogu w każdych okolicznościach.

Modliliśmy się już m.in.:

  1. św. Peregrynem – patronem chorych na raka i choroby nieuleczalne
  2. św. Dymfną – patronką chorych na depresję, nerwicę, stany lękowe…
  3. św. Łucją z Syrakuz – orędowniczką w chorobach oczu
  4. św. Maksymilianem Kolbe – wstawiennikiem w chorobie alkoholowej
  5. bł. Bartolo Longo – patronem osób z trudną przeszłością
  6. św. Janem od Krzyża – o łaskę mądrości i „otwarcia serca”
  7. św. Łukaszem Ewangelistą – patronem Służby Zdrowia
  8. Matką Bożą Rozwiązującą Węzły – o ratunek dla naszych rodzin
  9. ku czci Przenajdroższej Krwi Chrystusa
  10. św. Andrzejem Bobolą – patronem naszej wspólnoty parafialnej
  11. świętymi Zelią i Ludwikiem Martin – o świętość małżeństw
  12. św. Stanisławem Kostką – o dar mądrego dokonywania wyborów
  13. św. Ritą – patronką w sprawach beznadziejnych
  14. św. Agatą – orędowniczką w chorobach kobiecych i pożarach
  15. św. Małą Arabką – patronką w stanach udręczenia duchowego
  16. św. Rochem – patronem w stanie epidemii i zarazy
  17. … i wieloma innymi Świętymi

Dziś Msze święte z modlitwą o uzdrowienie odprawia się w wielu parafiach, diecezjach, zgromadzeniach zakonnych, chociaż w szczegółach mogą one różnić się od siebie. Główną różnicą jest to, co nazwalibyśmy specyficznym „charyzmatem” księdza prowadzącego – każdy ksiądz prowadzący ma swoje własne doświadczenie, osobistą wrażliwość, specyficzny sposób nauczania i modlitwy, styl bycia, a to wszystko wpływa na całokształt liturgii.

Kto właściwie uzdrawia? Chyba każdy z nas odpowie, że to Jezus. To jest prawda, ale – obserwując dzisiejszą rzeczywistość – można zauważyć, że zbyt często uwagę skupiają na sobie prowadzący. Aby tego nie robić, świadomie zrezygnowaliśmy z głoszenia na Mszy świadectw uzdrowień (bo mimo dobrej woli ludzie często umacniają „chwałę i sławę” osób posługujących). Oczywiście, cieszymy się każdym potwierdzonym słowem, każdym znakiem uzdrowienia, jednak najważniejsze jest zawsze przylgnięcie do Jezusa i Jego miłości, oczyszczenie serca, duch prawdziwej modlitwy i skruchy, a nie koncentracja na człowieku, który tak jak każdy potrzebuje oczyszczenia i uzdrowienia wewnętrznego.

Modlitwa charyzmatyczna. W czasie prowadzonej modlitwy uczestnicy Mszy świętych z modlitwą o uzdrowienie mogą spotkać się z „nietypowymi” zjawiskami.

  1. Modlitwa w językach – znana dla osób w grupach charyzmatycznych, ale zaskakująca dla osób nowych. Modlitwa językami polega na uwielbieniu Boga dźwiękami, które można porównać do gaworzenia małego dziecka. Oznacza to, że osoba posiadająca dar języków nie rozumie wypowiadanych słów. Nie jest to dar mowy w danym języku, lecz modlitwy. To wypowiadanie Panu Bogu swoich uczuć i myśli bez słów, a jedynie za pomocą dźwięków i monosylab.
  2. Słowo poznania – natchnienie Ducha Świętego, który objawia ukryte dzieła Boże pośród nas.
  3. Proroctwo – jest to natchnienie w formie słowa lub obrazu, w którym Bóg zapewnia człowieka o Swojej opiece, bliskości i miłości; często proroctwo precyzyjnie dotykają sytuacji danej osoby; proroctwa nie można wywołać na życzenie, jest ono darem Boga dla konkretnej osoby.
  4. Rozeznanie – jest to natchnienie dotyczące kierunku dalszej modlitwy.
  5. Modlitwa medytacyjna – jest to modlitwa, która polega na wejrzeniu we własne serce oraz na odkryciu tego, co w nim jest przed Bogiem.

Emocje. Modlitwa charyzmatyczna dotyka ludzi bardzo osobiście, dlatego nieraz towarzyszą jej silne emocje np. płacz albo radość i euforia w czasie uwielbienia. Musimy mieć świadomość, że Bóg zna ludzkie emocje. On stworzył nas emocjonalnymi, byśmy potrafili pięknie przeżywać swe życie. Dobrze, jeśli umiemy z tymi emocjami (zwłaszcza jeśli są poplątane i przykre) przychodzić do Niego i powierzać je na modlitwie. Modlitwa pełna emocji może wydawać się „zagrożeniem” dla ludzi stłumionych, pełnych lęku o siebie, zamkniętych w sobie. Jednak emocji nie należy się bać – trzeba je pokochać i mądrze nimi pokierować. Więcej o emocjach na płycie CD dla chętnych „Uporządkowanie uczuć„.

SPOCZYNEK. „Proszę księdza, boję się tej modlitwy, że się przewrócę”. Takie słowa nieraz padały od uczestników Mszy świętych z modlitwą o uzdrowienie. Po pierwsze, tzw. spoczynek często ma związek z silnymi przeżyciami emocjonalnymi i pojawia się u osób, które błędnie sądzą, że jest on konieczny do „skutecznej modlitwy”. Po drugie, spoczynek NIGDY NIE pojawi się u osób, które tego nie chcą i nie szukają! Bóg na pewno nie złamie ludzkiej wolności. Jeżeli się boisz tego daru, to Bóg nie będzie robił niczego wbrew tobie. Po trzecie, prawdziwy spoczynek jest to Boży dar, który dany jest czasami tym, którzy go bardzo potrzebują. Niech błędne mniemania i niemądre teorie nie odwodzą nas od oddawania chwały Bogu podczas modlitwy o uzdrowienie.

Zapraszamy każdego na Mszę świętą z modlitwą o uzdrowienie do Skierkowizny w III sobotę miesiąca od godz. 19.00.

Nie możesz skopiować treści tej strony.