40. PIELGRZYMKA DZIECI I MŁODZIEŻY DO ROSTKOWA
Pielgrzymka odbędzie się w sobotę 17 września 2022 r. pod hasłem „WYRUSZ!”
Hasło nawiązuje do postaci św. Stanisława Kostki, który “wyruszył” w drogę z Wiednia do Rzymu, idąc za wolą Bożą i za własnymi marzeniami. Hasło “WYRUSZ!” ma być zachętą także dla młodzieży do wyruszenia w drogę na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie w 2023 roku.
Podobnie jak w latach ubiegłych pielgrzymka przebiegać będzie w dwóch grupach (dzieci i młodzież). Zmianie jednak ulegnie program pielgrzymki. Dzieci po zakończeniu Mszy św. w Przasnyszu będą wędrować do Rostkowa, gdzie wezmą udział w Festynie św. Stanisława. Natomiast młodzież uda się z pielgrzymką z Rostkowa do Przasnysza, gdzie na hali sportowej będzie uczestniczyć we Mszy św., adoracji i koncercie.
Program
I. Plac przy kościele farnym w Przasnyszu
9.00 – Objęcie dyżurów, przygotowanie do przyjęcia pielgrzymów
9.30 – Zawiązanie wspólnoty
9.45 – Msza św.
10.45 – wyjście pieszej pielgrzymki do Rostkowa
II. Teren za kościołem w Rostkowie
12.15 – Festyn św. Stanisława Kostki
14.00 – Zakończenie pielgrzymki
Pielgrzymka młodzieży
Część I: Rostkowo
15.00 – Zjazd pielgrzymów i nawiedzenie kościoła w Rostkowie
15.30 – Wyjście grup w pieszej pielgrzymce do Przasnysza
Część II: Hala sportowa przy ZSP w Przasnyszu
17.15 – Spotkanie poświęcone problematyce duchowej (konferencja)
17.45 – Msza św.
18.45 – Adoracja Najświętszego Sakramentu i uwielbienie
19.15 – Zaproszenie na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony w roku 2023
19.30 – Koncert – TAU
20.30 – Zakończenie pielgrzymki
Informacje policji i służb porządkowych
- Pielgrzymi nie powinni zabierać ze sobą wartościowych przedmiotów i dużych sum pieniędzy.
- Ze względów bezpieczeństwa prosimy o zabranie napojów tylko w plastikowych opakowaniach.
- Pielgrzymi zachowujący się nagannie (picie alkoholu, palenie papierosów i zażywanie innych środków odurzających) będą pociągani do odpowiedzialności prawnej, np. przez skierowanie pism urzędowych do rodziców i szkół. Policja ma prawo również zatrzymać osoby niestosujące się do wskazań służb porządkowych.
- W czasie pielgrzymki na terenie Rostkowa obowiązuje całkowity zakaz sprzedawania, posiadania i używania materiałów pirotechnicznych oraz napojów alkoholowych.
Uwagi organizacyjne
- Za organizację i przebieg Pielgrzymki odpowiada Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Płockiej, Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Studnia”, Dekanalni Duszpasterze Młodzieży, Dekanalni Duszpasterze Służby Liturgicznej oraz poproszeni księża i katecheci do prowadzenia grup dziecięcych.
- Nad bezpieczeństwem pielgrzymów w Przasnyszu i Rostkowie czuwać będzie Policja oraz grupa umundurowanych pracowników ochrony.
- Koszt pielgrzymki – 5 zł od uczestnika.
Pielgrzymka dzieci
- Pielgrzymka dzieci obejmuje dzieci klas 1-7 szkół podstawowych.
- Uczestnicy przywożą ze sobą kanapki, które zabierają z autokarów już w Przasnyszu, ponieważ dostęp do autokarów w Rostkowie będzie utrudniony.
- Razem z dziećmi obowiązkowo powinni przyjechać dorośli opiekunowie w proporcji: jeden opiekun na 15 dzieci!
- Po przyjeździe do Przasnysza, dorosły przedstawiciel grupy zgłasza uczestników ze swojej parafii lub dekanatu w recepcji (do recepcji zgłaszają się tylko te grupy, które wcześniej nie zostały zgłoszone w Wydziale Duszpasterskim, bądź zostały zgłoszone, ale nie odebrały przygotowanych materiałów). Natomiast sami uczestnicy udają się na plac za kościołem farnym.
Pielgrzymka młodzieży
- Pielgrzymka młodzieży obejmuje uczniów klas 8 Szkół Podstawowych i młodzież ze Szkół Średnich.
- Po przyjeździe do Rostkowa, dorosły przedstawiciel grupy zgłasza uczestników ze swojej parafii lub dekanatu w recepcji (do recepcji zgłaszają się tylko te grupy, które wcześniej nie zostały zgłoszone w Wydziale Duszpasterskim, bądź zostały zgłoszone, ale nie odebrały przygotowanych materiałów).
- Młodzież udaje się wyznaczoną “ścieżką dydaktyczną” wchodząc przez bramę na teren kościoła, przechodzi przy kamieniu z odciskiem stopy św. Stanisława, przy lipie, pod którą modlił się Święty, schodzi nad staw, w którym uciszył żaby i udaje się drogą pomiędzy terenem kościelnym a szkołą z powrotem na górę na parking, skąd stopniowo będą wychodzić grupy w pielgrzymce do Przasnysza. Po dotarciu do hali sportowej i wejściu do środka hala zostanie zamknięta i tak pozostanie do końca trwania spotkania (prosimy wcześniej poinformować młodzież, że zakaz wychodzenia poza teren hali będzie egzekwowany przez pracowników ochrony).
- Młodzież zabiera ze sobą suchy prowiant.
- Podczas pielgrzymki będzie możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty. Przy hali będzie wyznaczone pomieszczenie na spowiedź, będzie odizolowane od hali, ciche.
SIERPIEŃ – MIESIĄC TRZEŹWOŚCI
(…) Tym, którzy nie rozumieją w pełni inicjatywy „abstynenckiego sierpnia”, podjętej przed laty przez pasterzy Kościoła z inicjatywy bł. Prymasa Tysiąclecia, wyjaśniamy, że trzeźwość obowiązuje dorosłych zawsze i w każdej sytuacji. W sierpniu, miesiącu ważnych rocznic patriotycznych i świąt maryjnych, zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do zachowania abstynencji od alkoholu. Podkreślamy z całą mocą, że abstynencja jest dobrowolnym darem, którego źródłem jest miłość Boga i bliźniego, a także odpowiedzialność za przyszłość polskiego narodu. Podejmijmy tę decyzję w duchu odpowiedzialności za siebie i za Polskę. Za ten niezwykle cenny dar z całego serca dziękuję.
Pamiętajmy zawsze o nauczaniu św. Jana Pawła II, który wzywał do troski o trzeźwość narodu i jak sam podkreślał, był „szczególnie wdzięczny tym, którzy podejmują inicjatywy w tej dziedzinie – zwłaszcza w miesiącu sierpniu”. Prośmy jego słowami: „Maryjo, Królowo Polski, bądź nadal natchnieniem tych wszystkich, którzy walczą o trzeźwość swych bliźnich, o trzeźwość siebie samych. O trzeźwość narodu”. (…)
Pełen tekst Apelu bpa Tadeusza Bronakowskiego można przeczytać TUTAJ.