W parafii Skierkowizna sakrament chrztu świętego udzielany jest: w drugą niedzielę miesiąca, w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia oraz Świąt Zmartwychwstania Pańskiego na Mszy świętej o godz. 12.00. Istnieje także możliwość uzgodnienia innego terminu.
Ustalenia daty chrztu można dokonać osobiście w kancelarii parafialnej albo telefonicznie (elektronicznie).
Po potwierdzeniu daty przez Księdza Proboszcza należy przygotować następujące dokumenty:
- akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego lub jego kopia
- dane rodziców i chrzestnych (imię i nazwisko, adres zamieszkania, data urodzenia)
- zaświadczenia od rodziców chrzestnych wystawione przez aktualną parafię ich zamieszkania (nie zameldowania!), jeśli nie mieszkają na terenie naszej parafii
Z kompletem dokumentów należy zgłosić się miesiąc przed chrztem dziecka do kancelarii parafialnej. W samym dniu chrztu rodzice i chrzestni składają podpisy w Księdze Chrztów.
NOWE WYMOGI DLA RODZICÓW CHRZESTNYCH
W diecezji płockiej zaczęła już obowiązywać „Instrukcja Biskupa Płockiego o oświadczeniu kandydatów na rodziców chrzestnych”. Zgodnie z jej treścią kandydat na chrzestnego/chrzestną musi podpisać oświadczenie, które dotyczy jego życia sakramentalnego i praktyk religijnych. Oświadczenie ma pomóc w rozstrzygnięciu, czy kandydat(ka) może podjąć się tej funkcji i czy spełnia warunki określone w Kodeksie Prawa Kanonicznego.
Aby zostać rodzicem chrzestnym, należy spełnić określone warunki:
- ukończyć 16. rok życia
- być osobą ochrzczoną w Kościele katolickim, przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania (zaświadczenie)
- uczestniczyć regularnie w niedzielnej Mszy świętej i wypełniać praktyki religijne
- oświadczyć, że uczęszczało się lub nadal uczęszcza na katechezę szkolną
- oświadczyć, że nie podlega się żadnej karze kościelnej (karę można zaciągnąć za m.in. odstępstwo od wiary, dokonanie aborcji lub namawianie do jej popełnienia, profanację…)
- oświadczyć, że uczyni się wszystko, by godnie wypełnić obowiązki rodzica chrzestnego
Kandydat na chrzestnego NIE może żyć w związku niesakramentalnym ani w związku jedynie cywilnym czy w konkubinacie.
Na podstawie oświadczenia kapłan stwierdza, czy „nie widzi przeszkód”, by dana osoba została rodzicem chrzestnym. Oryginał oświadczenia otrzymuje kandydat, zaś kopia pozostaje w archiwum parafialnym.
CHRZEST DZIECI, KTÓRYCH RODZICE TRWAJĄ W ZWIĄZKU NIEKANONICZNYM, NIE MAJĄC PRZESZKÓD
Poprzez „związek niekanoniczny” rozumie się osoby, które żyją w związku cywilnym lub konkubinacie, chociaż nie posiadają przeszkód do zawarcia małżeństwa. Przez „brak przeszkody” rozumie się, że ojciec i matka dziecka są stanu wolnego (panna/kawaler) lub wdową/wdowcem, nie zawierali wcześniej związku małżeńskiego, więc nie są po rozwodzie.
Warunkiem udzielenia chrztu świętego jest istnienie uzasadnionej nadziei, że dziecko będzie wychowane w wierze katolickiej. Tymczasem świadome i dobrowolne lekceważenie moralności chrześcijańskiej oraz sakramentu małżeństwa nie daje takich gwarancji.
Zgodnie z Dekretem Biskupa Płockiego z dn. 10 lutego 2020 roku – w takiej sytuacji proboszcz parafii ma zaproponować odłożenie chrztu dziecka, aż do zawarcia przez jego rodziców małżeństwa sakramentalnego. Jeśli tego nie uczynią, muszą złożyć pisemne oświadczenie wychowania dziecka w wierze katolickiej, którego kopia pozostaje w archiwum parafialnym.
Jeśli nie jest to pierwsze dziecko pochodzące z takiego związku, dobro duchowe Parafian domaga się przyjrzenia tej sytuacji i osobistej rozmowy.