Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich

Msza święta w intencji starszego małżeństwa, które właśnie obchodziło okrągły jubileusz wspólnego życia. Wokół jubilatów dzieci, wnuki, dalsza i bliższa rodzina, przyjaciele. Wszyscy odświętnie ubrani, w podniosłym nastroju.

Ks. Proboszcz powiedział kazanie o małżeńskiej miłości. „Dlaczego trzeba wracać do przysięgi małżeńskiej, do tych słów? Ponieważ tam jest źródło miłości, początek Waszej rodziny. Nie byłoby tej rodziny, to nie byłoby kochanych dzieci, wnuków, gdyby nie tamto wydarzenie. Gdyby nie Wasza miłość, to pragnienie bycia razem, które doprowadziło was do ołtarza, nie byłoby ich tutaj. Nie byłoby tego święta. Pamięć o początku miłości sprawia, że małżeństwo rodzi się na nowo i odbudowuje się to źródło miłości, które zostało przysypane przez trudy życiowe”.

Na twarzy jubilatów widać wzruszenie. Po okolicznościowym kazaniu podchodzą do ołtarza. Jak za dawnych lat – ksiądz przewiązuje stułą ich pomarszczone dłonie i zadaje pytania.

„Czy chcecie coraz doskonalej miłować się wzajemnie, biorąc za wzór ofiarną miłość Chrystusa, który oddał za nas swoje życie?”. „Tak, chcemy”.

„Czy chcecie okazywać sobie coraz głębszy szacunek i żyć w doskonałej wierności małżeńskiej?”. „Tak, chcemy”.

„Czy chcecie wspierać się wzajemnie w troskach i radościach, w zdrowiu
i chorobie, służąc sobie z serca i modląc się za siebie, aż do końca waszego życia?”. „Tak, chcemy”.

Uroczyste błogosławieństwo. Jakby „powtórka” ze ślubu, choć wiele rzeczy się zmieniło. Wzruszone dzieci klaszczą swoim rodzicom, wnuki wpatrują się wielkimi oczami w dziadków, wygląd się zmienił i doświadczenia życia przybyło…

W parafii Skierkowizna zachęcamy wszystkich małżonków sakramentalnych do uroczystego świętowania rocznicy ślubu. Do zamówienia intencji Mszy świętej o Boże błogosławieństwo dla Rodziny, a przede wszystkim do uroczystego odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, które odbywać się może wobec całej zgromadzonej wspólnoty Kościoła. Nieważne, czy jesteście razem dopiero kilka lat, czy kilkadziesiąt – warto, abyście zrobili sobie „święto miłości małżeńskiej”. A nawet jeśli nie dla samych siebie, zróbcie to dla waszych dzieci – one chcą widzieć, że rodzice się kochają, że się szanują.

Po liturgii można zaprosić przynajmniej najbliższą rodzinę na dobry obiad i trochę powspominać, jak wyglądało narzeczeństwo, jak się poznaliście, co was urzekło jedno w drugim…

Taka ceremonia jest wyjątkową okazją do ożywienia i rozpalenia w sobie lekko zapomnianych uczuć. Bardzo zbliża do siebie dwie osoby i przywołuje na pamięć najszczęśliwsze wspólne chwile. To szansa uroczystego podziękowania mężowi/żonie, że jest przy tobie i cię wspiera. Dla niektórych par małżeńskich odnowienie przyrzeczeń jest symbolicznym momentem np. zakończenia poważnego kryzysu w związku. Dla innych okazją, ażeby wyprawić sobie „drugie wesele” – takiego, o jakim zawsze marzyli.

Dla ludzi wierzących ma to o wiele większe znaczenie. Jest to okazją do dziękczynienia Bogu za wspólnie przeżyte lata, za dar dzieci i wnuków. To także prośba o Bożą opiekę i błogosławieństwo na dalsze lata życia – każdy z nas bardzo tego potrzebuje, bo nie wiemy, w jakiej sytuacji znajdziemy się za kilka tygodni, miesięcy, lat…

Zachęcamy do odnawiania przyrzeczeń małżeńskich w Skierkowiźnie – nie tylko Parafian, ale i te pary małżeńskie, które tu ślubowały przed laty czy te, które szukają spokojnego miejsca na Mszę świętą z okazji rocznicy ślubu.

Jest możliwość ustalenia dogodnej godziny i dnia, ale trzeba to zrobić minimum pół roku wcześniej. Można poprosić o okolicznościowe kazanie. Zamawiając Mszę świętą z okazji rocznicy ślubu, warto od razu zaznaczyć, że prosicie też o odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Nie jest to obowiązek i nikomu się z tym nie narzucamy, ale gorąco zachęcamy.

Dodaj komentarz

Nie możesz skopiować treści tej strony.