Sakrament Małżeństwa

Kiedy zdecydowaliście, że chcecie być razem już na zawsze…

Małżeństwo nie jest instytucją czysto ludzką. Jest wspólnotą życia i miłości. Dlatego nawet najstaranniejsze przeprowadzenie ślubnych formalności nie zagwarantuje Wam szczęśliwego pożycia małżeńskiego. Najważniejsze jest przygotowanie duchowe. Kto wie, czym jest sakrament małżeństwa z Bożej perspektywy, ten zna i szanuje jego wartość.

Zanim podejmiecie decyzję o ślubie, zachęcam Was do szczerego dialogu. Kim jestem? Czego pragnę? Jak budować relację ze sobą oraz z Bogiem? Co dla mnie oznacza małżeństwo, które mam zawrzeć? Ogromną pomocą w tym dialogu mogą być: rekolekcje dla narzeczonych, konferencje duchowe, dzień skupienia, lektura książek mówiących o istocie małżeństwa i rodziny. Warto wspólnie wziąć udział w rekolekcjach czy wspólnie wysłuchać dobrej konferencji, a następnie porozmawiać z narzeczonym(ą) o tych treściach.

Zachęcam również narzeczone, aby w trakcie kupowania sukni ślubnej (jeśli ślub jest w okresie letnim) wzięły pod uwagę szacunek dla świątyni. Istnieją różne ślubne bolerka, szale, koronki, sweterki itd., którymi można przykryć odkryte ramiona, plecy, dekolt – przynajmniej na Mszę ślubną. Podobną prośbę kieruję do druhny (świadkowej).

KURS PRZEDMAŁŻEŃSKI

Kolejnym niezbędnym krokiem jest ukończenie kursu przedmałżeńskiego. Nie zachęcam, aby robić go w pośpiechu. Informacje o kursach w formie spotkań cotygodniowych albo weekendowych można uzyskać na stronie Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Płockiej (kliknij).

Zachęcam do pobrania aplikacji na smartfona „Vademecum Narzeczonych”.

Kod QR

ZGŁASZANIE ŚLUBU

Najpierw konieczne jest ustalenie z ks. proboszczem daty samego ślubu. Trzeba to uczynić możliwie jak najwcześniej.

W czasie pierwszego spotkania otrzymacie „Vademecum narzeczonych” – indeks, który pomoże Wam w dobrym przygotowaniu się do ślubu.

Około trzy miesiące przed ślubem oboje narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej w celu spisania protokołu przedślubnego. Trzeba zabrać ze sobą na to spotkanie następujące dokumenty:

  1. dowody osobiste
  2. metryki chrztu i bierzmowania (nie starsze niż 6 miesięcy!), jeśli narzeczony(a) nie pochodzi z parafii Skierkowizna – przy pobieraniu metryki z rodzinnej parafii koniecznie trzeba zaznaczyć, że potrzebna jest metryka DO ŚLUBU
  3. zaświadczenie z USC o stanie wolnym narzeczonych – dokument niezbędny do zawarcia ślubu konkordatowego tzn. ze skutkiem cywilnym (ważny jest 3 miesiące od daty wydania)
  4. świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej
  5. świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego lub zaświadczenie, że zdążycie go ukończyć przed ślubem

Jeśli chcecie zaprosić na Wasz ślub znajomego księdza i pragniecie, aby on pobłogosławił Wasze małżeństwo, trzeba poinformować o tym miejscowego proboszcza oraz podać dane księdza: imię i nazwisko, funkcję, adres parafii lub ośrodka, w którym pracuje, diecezję lub zgromadzenie zakonne.

Po spisaniu protokołu w parafii ogłaszane są zapowiedzi przedślubne. Ich celem jest wykluczenie ewentualnych przeszkód do zawarcia małżeństwa.

TUŻ PRZED ŚLUBEM

Powinniście przystąpić do spowiedzi przedślubnej. W przypadku zawarcia sakramentu małżeństwa zachęca się nawet do spowiedzi generalnej. Spowiednik potwierdza odbycie spowiedzi podpisem w „Vademecum narzeczonych„.

Istnieje możliwość, aby na Waszym ślubie zagrał organista lub zespół, który sobie wybierzecie. Aby było to możliwe, muzyk / organista musi minimum dwa tygodnie przed ślubem skontaktować się osobiście z ks. proboszczem i zaproponować pieśni na liturgię ślubną oraz uzyskać ich zatwierdzenie.

Aktualnie istnieje w diecezji płockiej spis pieśni i instrumentów dopuszczonych do użytku w czasie liturgii ślubnej.

Sprawdźcie, czy fotograf / kamerzysta dokumentujący Wasz ślub w kościele posiada aktualne zaświadczenie z kurii o ukończeniu kursu liturgicznego. Jeśli operator lub fotograf nie posiada stosownego kursu, nie otrzyma zgody na rejestrowanie uroczystości w kościele. Proszę poinformować osoby filmujące i fotografujące, aby przed ślubem zgłosiły się do zakrystii w celu omówienia zasad dokumentacji w naszym kościele.

Narzeczeni mogą również zaproponować osoby, które przeczytają na ślubie lekcję mszalną i zaśpiewają psalm. Możecie również wybrać sobie zestaw czytań ślubnych, które pragniecie usłyszeć na swoim ślubie.

W wyjątkowych sytuacjach możliwa jest transmisja Mszy świętej ślubnej na kanale TV Bobola. Korzystają z tego m.in. narzeczeni, których bliscy z różnych przyczyn nie mogą pojawić się w kościele. Więcej szczegółów możecie uzyskać u ks. Proboszcza.

PO ŚLUBIE

Tradycją stało się, że za nowożeńców odprawiana jest jeszcze jedna Msza święta w Skierkowiźnie lub Romanach Seborach. Jej termin ustalamy już po ślubie.

Zachęcam Was, abyście starali się regularnie pielęgnować swoje więzi przez rekolekcje małżeńskie czy grupy formacji rodzin np. Domowy Kościół. Bo rodzina jest jak kwiat – niepodlewany uschnie i przestanie cieszyć swoim pięknem. Nie pozwólcie, aby codzienność Was przytłoczyła i znużyła, ale starajcie się dbać o miłość każdego dnia choćby przez proste gesty.

Zapraszamy przede wszystkim na rekolekcje małżeńskie i dni skupienia w Skierkowiźnie.

Nie możesz skopiować treści tej strony.