Odpust św. Andrzeja 2020 r.

Dnia 16 maja 2020 r. w parafii Skierkowizna co roku odbywa się wielkie święto. To „imieniny” naszego Patrona św. Andrzeja Boboli. W tym roku z powodu problemów epidemicznych odpust miał nieco okrojoną formułę, jednak jak zwykle Parafianie nie zawiedli.

Przygotowania do odpustu zaczęły się już kilka dni wcześniej. Sadzenie kwiatów w doniczkach naokoło kościoła, porządkowanie terenu, ławki na zewnątrz… Wszystko przy zachowaniu bieżących przepisów sanitarnych.

Gościem naszego Święta był kapłan i muzyk, proboszcz parafii Unieck, ks. Wojciech Iwanowski. Jak wspominał ks. Proboszcz, z ks. Wojciechem znają się wiele lat i przyjaźnią jeszcze od czasów seminaryjnych.

Skoro nasz Gość jest muzykiem, nie mogło zabraknąć choć 30-minutowego koncertu pieśni maryjnych w wykonaniu naszego Gościa. Po twarzach płynęły łzy wzruszenia, kiedy ks. Wojciech z gitarą w ręku wykonywał jedną z autorskich piosenek: Okaż się nam Matką synów zbłądzonych, Matką wracających w progi domów Twoich, Maryjo! (…) Jak już nie umierać w ludzkim czynie złym, by do końca kochać, miłować jak Ty. Nie wystarczy odbić od portu swych żądań i skryć w obcej twarzy strzaskaną swą twarz… Warto wspomnieć, że śpiew i muzyka są trwałym elementem głoszonych przez ks. Wojciecha rekolekcji i misji. Nawet kazanie okolicznościowe ks. Wojciech znakomicie podsumował jednym ze swoim utworów.

Po liturgii eucharystycznej kapłan odmówił litanię do św. Andrzeja Boboli i modlił się w intencji Ojczyzny. W końcu św. Andrzej jest Patronem nie tylko naszej parafii, lecz również nazywany jest Patronem odrodzenia Polski. Chociaż czasy i ludzie się zmienili, Polacy nadal potrzebują świadectwa wierności Bogu i Ewangelii, jakie pozostawił nam Męczennik.

Drugi odpust parafialny – łączony z dożynkami – obchodzimy na przełomie sierpnia i września. Patronem naszego kościoła (nie parafii!) jest bowiem św. Izydor Oracz, patron rolników. Mamy nadzieję, że już wówczas sytuacja się znacznie uspokoi i będziemy mogli świętować razem, we wspólnocie.

Dodaj komentarz

Nie możesz skopiować treści tej strony.