Rekolekcje Małżeńskie ’19

W dniach 17-18 sierpnia w naszej parafii odbyły się rekolekcje małżeńskie pod hasłem „Przepis na szczęśliwe małżeństwo”. Był czas na katechezy poświęcone rodzinie, integrację, wspólnotę i modlitwę za małżeństwa, które uczestniczyły w formacji. Posługę muzyczną zapewniły łączone siły z Baboszewa, Płońska i Skierkowizny.

W rekolekcjach – ze względu na ograniczoną przestrzeń domu parafialnego – uczestniczyło 47 osób.

Każdy nosi w sercu tęsknotę za domem, w którym czujemy się kochani, zrozumiani, wspierani… Za domem, w którym panuje Boży pokój i błogosławieństwo. Z tą tęsknotą idziemy przez życie. Od jej spełnienia uzależniamy swoje szczęście. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, gdy uda nam się zrealizować te pragnienia. Czujemy się rozgoryczeni i zawiedzeni, kiedy nasza rodzina znacząco odbiega od ideału. Spotykam niekiedy małżeństwa, które rzekomo „pogodziły się” z tym, że rodzina nigdy nie będzie taka, jak to sobie wymarzyli. Jednak trudne uczucia (ból, smutek, złość, poczucie porażki) pokazują, że nasza tęsknota za ciepłym domem nigdy nie ustaje i nie daje się stłamsić.

Bóg zna przepis na szczęśliwe małżeństwo. Ten, który nas stworzył i wie wszystko, zna drogę do każdego ludzkiego serca – do serca mężczyzny i kobiety. Jeśli zaufamy Mu z całego serca i podążymy Jego drogami, On odkryje przed nami sekret miłości, a Jego łaska sprawi cud w naszym domu. Bóg może rozgrzać serca oziębłe, przywrócić utraconą miłość i poczucie bezpieczeństwa, wzmocnić dobre więzi, nauczyć na nowo rozmawiać ze sobą i wybaczać. Krótko mówiąc, może sprawić, że ogród rodzinny zakwitnie z całą mocą, ukazując w pełni swój blask i piękno. Bóg oczekuje od nas otwartości na Jego własny „przepis”. On bowiem wie, że Jego droga jest dobra. Nasza otwartość wyraża się w szczerym pragnieniu, które pcha do działania i nie pozwala siedzieć w miejscu, aby użalać się nad swoim życiem. Na rekolekcjach małżeńskich uczymy się dialogu, modlitwy małżeńskiej, bycia darem dla drugiego, wybaczania i dostrzegania potrzeb własnych, jak i swoich bliskich. Rekolekcje to czas przypominania o tym, co zapomnieliśmy, uczenia się nowych odniesień do siebie nawzajem, a przede wszystkim wołanie do Boga o odnowienie rodzin. Nasze rekolekcje to czas przypominania sobie, jak bardzo chcieliście być razem, jak kiedyś patrzyliście na siebie z miłością i zatroskaniem.

PS. Ze względu na bardzo osobistą tematykę rekolekcji i praktyki modlitewne podejmowane w ich trakcie nie publikujemy zdjęć z rekolekcji.

Dodaj komentarz

Nie możesz skopiować treści tej strony.