Jubileusz 30-lecia kapłaństwa

Dnia 22 czerwca 2019 roku w parafii położonej w niewielkiej wsi Skierkowizna odbył się jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich miejscowego proboszcza ks. Sławomira Wądołka. Na to wydarzenie zjechało mnóstwo osób: parafianie z rodzinami, przedstawiciele wielu wspólnot i parafii diecezji płockiej, kapłani, siostry zakonne oraz znajomi ks. Sławomira z innych diecezji m.in. łowickiej, łomżyńskiej, warszawskiej i bydgoskiej.

Tydzień czasu trwały bezpośrednie przygotowania do tego wydarzenia. Miejscowe gospodynie piekły ciasta, trwało budowanie sceny (która mamy nadzieję będzie wielokrotnie wykorzystywana przy okazji różnych świąt parafialnych), odbywało się sprzątanie terenu i dekorowanie kościoła oraz rozstawianie namiotów i krzeseł. Osoby starsze i chore wspierały prace swoją modlitwą. Wiele osób z parafii i Wspólnoty chciało włączyć w pomoc, bo wszyscy czuli, że jest to ważne wydarzenie. Przede wszystkim była to kolejna okazja do integrowania i umacniania lokalnej społeczności.

Sobotnie wydarzenie rozpoczęło się już o 6.00, gdy pierwsze osoby pojawiły się na placu przy plebanii, aby montować nagłośnienie. Wszyscy byli bardzo podekscytowani. Od godz. 10.00 zaczęli zjeżdżać się goście ks. proboszcza m.in. liczna grupa z byłej parafii Dąbrowa k/Mławy czy przedstawiciele kilku wspólnot Odnowy płockiej. Modlitwę przed Mszą świętą poprowadziła również Odnowa.

Na koniec Eucharystii był czas na krótkie życzenia od przedstawicieli Parafian.
Dzieci powiedziały m.in: „Kwiaty żywe przynosimy / za Proboszcza się modlimy / o łaski dla księdza naszego / 30 lat temu wyświęconego (…) Dziękujemy za wszelkie dobro / za uśmiech szczery / za to, że łamiesz trudne bariery / za to, że jesteś po prostu z nami / bo my naprawdę już trochę cię znamy„.
Nauczycielka z SP z Ulatowa Adam napisała okolicznościowy wiersz: „W płockim seminarium sumiennie studiował / do kapłaństwa tam się przygotował / tak rozpoczęła się jego kapłańska posługa / a droga do nas była dość długa (…) Dziś nie przestaje działać, głosić, pomagać, jednoczyć / parafian rekolekcjami potrafi zaskoczyć / dojrzałe kapłaństwo wielce owocuje / gdyż je ksiądz Sławek bardzo pielęgnuje (…) Wygłasza nauki, małżeństwa poucza / jak szukać do szczęścia mądrego klucza / oddanego kapłana zesłał Pan Skierkowiźnie / to prawdziwy skarb w naszej małej Ojczyźnie…„.

Po uroczystej Mszy świętej w naszej „drewnianej bazylice”, której piękno wielu gości doceniło, przeszliśmy na teren placu przed plebanią. Tam miał miejsce nasz festyn – czas radosnego, wspólnotowego świętowania. Był czas na życzenia i uściski, wspomnienia i rozmowy. Uśmiechy nie schodziły nikomu z twarzy. Przy smacznym, obfitym posiłku, w promieniach czerwcowego słońca, pośród gwaru radosnych dzieci, świętowaliśmy dar Kościoła, dar parafii i wspólnoty.
„Wisienką na torcie” był… tort, który wszystkim bardzo smakował oraz koncert zaproszonego zespołu Testimonium. Ich skoczna, dynamiczna muzyka podobała się i parafianom, i gościom. Bawiliśmy się świetnie, choć każdy szukał trochę cienia, aby nie zaparzyć się na pełnym słońcu.

Fragment koncertu w Skierkowiźnie.

Dziękujemy ks. Proboszczowi za pomysł, że rocznicę swojego kapłaństwa chciał przeżyć właśnie w taki sposób, obdarzając wszystkich wokół swoją radością i entuzjazmem. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w prace przygotowawcze i sam przebieg jubileuszu. Zbyt długo byłoby wymieniać z nazwiska wszystkich „zasłużonych”. Dziękujemy wszystkim parafianom i gościom, którzy zechcieli poświęcić swój cenny czas, aby świętować wspólnie ten jubileusz.

Dodaj komentarz

Nie możesz skopiować treści tej strony.